Vystrašeným lidem se prodává lépe než flegmatikům, kteří nic neřeší. Přesně na tom stojí kampaň prodejců opalovacích krémů. „Zrudneš a dostaneš rakovinu kůže!“ „Ty ses nenamazal? Ve třiceti tvá pokožka bude vypadat na padesát!“ Někteří prodejci šli tak daleko, že doporučovali opalovací krémy i vevnitř v místnosti. Tihle lidé by to zkrátka vnutili i upírovi v noci… O to bizarnější bylo, když se ukázalo, že samy opalovací krémy rakovinu ZPŮSOBUJÍ.
Tedy ne všechny. Záleží na vaší definici opalovacího krému. Pokud se pro malou UV ochranu natřete kokosovým olejem (minimálně to opticky zvedne osvalení na fotkách), žádná rakovina vám nehrozí.
Výzkumy ale ukazují, že naše pokožka je překvapivě propustná. Když se něčím natřeme, chemické složení nezůstane jen na povrchu. Leccos proniká dále do našeho těla. Ideálně na sebe dlouze neaplikujte nic, co byste nesnědli. Nejvíce to pak platí za zvýšené teploty, například v sauně nebo horké vodě (je to naopak skvělé pro dermální aplikaci magnézia!)
Mnohé opalovací krémy obsahují extra nebezpečné chemikálie, jako jsou (ty nejhorší z nejhorších):
- Butyl methoxydibenzoylmethane
- Ethylhexyl dimethyl paba
- Isoamyl p-methoxycinnamate
- Octocrylene
- Homosalate
- 4-Methylbenzylidene camphor
- Polyacrylamidomethyl benzylidene camphor
Ukládají se v organismu, často působí hormonálně (a to ne jako váš malý milý steroidový cyklus), těžko se biologicky rozkládají, v přírodě zabíjejí ryby a řasy a bělí korály.
Další látky v opalovacích krémech mohou vyvolávat alergii, nebo jako lidstvo celkově ještě nevíme, co způsobují.
Proč se to ještě vůbec prodává? Protože se po tom lidé shánějí. Nemají čas všechno si zjišťovat (co je vůbec ve vaší zubní pastě?) a předpokládají, že dokud to lze koupit, nemůže to být jedovaté. Přitom nůž taky koupíte…
Čím opalovací krémy nahradit?
- Na sluneční záření se dá postupně vytrénovat. Opalujte se aktivně už od začátku jara, v zimě občas zařaďte pár minut solárka… Slunce je hormetický stresor, tak jako půst nebo zvedání činek – v obřím množství zabíjí, v přiměřeném vás posílí.
- Když je zle, schovejte se do stínu! Nikdo vás nenutí ležel celý den na slunci a kvůli tomu se mazat chemikáliemi. Občas pod strom, občas slamák, a ještě ušetříte životy pár rybám.
- Potraviny jako je sypaný zelený čaj nebo bobulovité ovoce (ostružiny, borůvky…) přirozeně obsahují látky, které nás fascinujícím způsobem chrání před UV zářením zevnitř. V létě je radost na nich přidat!
- Pro pokročilé existuje Melanotan 2. Je to laboratorní varianta peptidu, který se přirozeně nachází v těle a způsobuje hnědnutí pokožky. Velice světlí jedinci (zrzci a blonďáci), kteří se na slunci dříve snadno spálili, mohou užíváním Melanotanu 2 „změnit svůj fototyp“ a zhnědnout postupně přesně na úroveň, jakou si přejí. Stačí pravidelně aplikovat malé dávky a pozorně sledovat změnu barvy (dá se to totiž i přehnat a proměnit zrzka na turka). Člověk pak získá větší odolnost na slunce se vším všudy a místo okamžitého rudnutí začne příjemně hnědnout. Bude pak tolerovat, (ba dokonce potřebovat pro dostatek D3) více slunečního světla.
A o D3 to celé je. Extrémní množství UV záření může způsobit rakovinu kůže, ale přiměřené množství slunce v našem těle proměňuje cholesterol na vitamín D, který naopak šanci každého typu rakoviny snižuje (+ pomáhá budovat svaly a kosti, spaluje tuk, posiluje imunitu, zlepšuje náladu a zvyšuje libido).
Proto se slunce vůbec nebojte. Nemažte se jedy, jezte borůvky, pijte čaj, nachytejte nějaké to D3 a kdyby šlo do tuhého, jistí vás Melanotan, se kterým si SVOU barvu už namixujete podle SEBE.
Má Melanotan 2 nějaké vedlejší účinky? Tady najdete, jak na ně